Leden 2012

Pískomilové

23. ledna 2012 v 16:46 | Myška |  Pískomil
PÍSKOMILOVÉ(meriones) patří do čeledi myšovitých a řádu hlodavců.Jsou to čilá,rychlá,milá a velmi roztomilá zvířátka.Ve volné přírodě se původně vyskytovali v Číně a v Mongolsku-nejčastěji chovaným zástupcem pískomilů je PÍSKOMIL MONGOLSKÝ.měří asi 10centimetrů,samec váží cca 80-110gramů a samice cca 70-100gramů.Mají veké černé oči(některé druhy načervenalé),které vypadají jako korálky,malé přední a dlouhé,silné zadní tlapky,které jim umožňují skákat velmi vysoko až 40cm.Mohou mít barvu od bílé a světle šedé přez pískovou,zlatou,hnědou až černou.

CHOV
Pískomily je nejvhodnější chovat v páru nebo ve skupině.Pokud nejsou ze stejného vrho měli by se dát dohromady dřív,než jim bude 8 týdnů.Nejvhodnější je je chovat v akváriu(nebo kleci)klec je méně vhodná z důvodu častého hrabání a mohl by se jim do mřížky zamotat ocásek.jako podestýlka jsou vhodné hobliny a seno,nebo směs z rašeliny a zahradní směsi.Hnízdo si staví ze sena nebo papíru.Občas dejte pískomilovi větvičku z ovocného stromu na hryzání př.:Jabloň,Hrušeň.Třešeň......
Zároveň doporučuji dokoupit pískomilům koupací písek(pro pískomili nebo pročinčili) ve kterém si mohou čistit srst.

POTRAVA
Obvykle se krrmí semeny(slunečnice,kukuřice,obilí) ovocem(jablko,hruška,jahoda nedávejte pískomilům citrusy)zeleninou(milují rajčata,salátový okurek,květák,tuřín,salát.... Nedávejte papriku),zelení(listy od pamplišky-mlíčáky,jitrocel.listy...),někdy i tvrdým pečivem(mají ho na obrušování zubů).Umí bezvadně hospodařit s vodou-ta je pro nězbytná i když jim stačí pár kapek denně je tedy důležité aby měli v teráriu napáječku.

DRUHY
Jedním z nejpočetnějších rodu pískomilů je PÍSKOMIL MONGOLSKÝ dále PÍSKOMIL TLUSTOOCASÝ,PÍSKOMIL RUDOOCASÝ,PÍSKOMIL JIŽNÍ nebo PERSKÝ.

ROZMNOŽOVÁNÍ
Pískomilové se začínají pářit v 6-ti týdnech života(dospělí jsou v 8 týdnech).Samice bývá březí 25-29 týdnů a v jednom vrhu mívají 2-8 mláďat.Mláďata se rodí holá a slepá.Ve věku 2 týdnů mívají kožíšek a v 2 a půl týdnu otevírají oči.Samec pomáhá samici starat se o mláďata,proto se při chovo nemá stěhovat do jiné klece nebo akvária,protože by ho samice už nepřijala a zaútočila by na něho jako na cizího.
Takto vypadá PÍSKOMIL MONGOLSKÝ

Krysíčkovi Vánoce

4. ledna 2012 v 20:16 | Myška
Stejně tak jako všichni jiní slaví i můj malý pískomilek Vánoce na Štědrý den měl např.: Hrozinkového kapra takový salátek

Výzdobička i s Ferdou


štědrovečerní večeře hmmm salát nějeká dobrota
a ve sklenicovaně je kapřík a žabka Smějící seMrkající...
Kaprodelfín a Brambor.salát
Stromeček a malilinkatý dárečekMrkající
Mňam,mňam pochutnává si asi mu to moc chutná :-)

A tady už si malilinkatá myšička pochutnává na dezertíku jsou to
burské oříšky a slunečnicová semínka :-)mňam mňamkonečně dáreček takový malý(Ferda už se ho chystá rozbalit)
co v něm asi bude...
Hele zevnitř byl papír úplně jiný Překvapený Asi všechny zajímá co je v takovém malém dárku
Tak POZOR!! Bude to bomba velikéMrkající


Tady je Ferda i se svým dárkem
Je to keramický domeček a nápisem: PÍSKOMIL FERDA a moc se mu líbyl :-)